فاجعه بزرگ انسانی در زندان کارون اهواز را دریابید

ده ها تن از فعالان مدنی و سیاسی در مورد شرایط فاجعه بار در زندان کارون اهوازبیانیه ای تحت عنوان«فاجعه بزرگ انسانی در زندان کارون اهواز را دریابید» صادر کردند در این بیانیه وضعیت اسف بار رفاهی و بهداشتی و … این زندان توصیف شده و پس از نامه نگاری های بی حاصل به نهادهای داخلی؛ از مجامع جهانی تقاضای توجه برای جلوگیری از یگ فاجعه انسانی شده است.
arabistan-alahwazمتن کامل این بیانیه:
زندان کارون اهواز به لحاظ شرایط نگهداری ؛ یکی از بدترین و غیرقابل تحمل ترین زندانهای ایران است که این روزها شرایط طاقت فرسای جوی و عدم امکانات کافی جان زندانیانان را به خطر انداخته است. در شرایطی که دمای هوا در شهر اهواز از ۵٠رجه سانتیگراد هم فراتر رفته است سیستم برق آن زندان دچار مشکل شده و روزانه به مدت چند ساعت برق قطع میگردد و این وضع برای زندانیان سیاسی که مصادف با ماه رمضان ؛ عمدتا روزه دار هم هستند به مراتب وخیم تر است. زیرا مدتهاست که تنها کولر بند هم خراب شده و این به معنی یک فاجعه است وقتی هم که قرار شد زندانیان با هزینه شخصی خود اقدام به تعمیر آن نمایند؛ تعمیرکار کولر را نیز بازداشت کرده و هم اکنون وی نیز در همان زندان محبوس است.
در پی این اقدامات و اتفاقات و به منظور جلوگیری از خبر رسانی ، به مدت یک هفته است که تلفن های زندان را قطع نموده اند. کمی پیشتر نیز یکی از زندانیان همین بند به طور ناگهانی فوت کرده است و بعد از مرگش مشخص شد که این زندانی که اتفاقا در مکانهای حساسی نظیر فروشگاه و درمانگاه اشتغال داشته مبتلا به ایدز بوده و کسی هم از این جریان مطلع نبوده است. این جوان بیمار در رابطه با مواد مخدر دستگیر شده بود ولی به علت عدم تفکیک جرایم ؛ وی نیز از جمله افرادی بود که در بند موسوم به امنیتی نگهداری میشد. گذشته از اینکه جای فرد مبتلا به ویروس ایدز آن هم از نوع پیشرفته آن در بیمارستان است نه زندان؛ فرستادن وی به بند زندانیان سیاسی همراه با کتمان کردن بیماریش از یک طرف و اشتغال او در درمانگاه نیز از طرف دیگر ، موضوع را حساس و سؤال برانگیز نموده است .
در حال حاضر در این زندان چندین برابر ظرفیت ، زندانی وجود دارد و ضعیت تغذیه آنها بسیار نامطلوب و نگران کننده است هر صبح تنها به میزان ده گرم مربا و هر شام تکه کوچکی پنیر و کمی نان و غذای ظهر هم که اصلا قابل خوردن نیست فروشگاه زندان چند ماه از سال تعطیل است و در سایر موارد هم چیز زیادی برای عرضه کردن ندارد. این زندانیان ماههاست که میوه و سبزیجات ، شیر و کلا غذای مناسب نخورده اند.
در بند سیاسی این زندان که به بند فرهنگی موسوم است برای بیشتراز ١۵٠ زندانی تنها ۴ سرویس بهداشتی وجود دارد و یک ردیف ٨ تایی روشویی که از آن همه گونه استفاده ای میشود از شستن لباس و ظرف گرفته تا نظافت و شستشوی دست بعد از توالت و خالی کردن آب بینی …. و در چنین شرایط اسف باری هیچ مواد شوینده ای برای تمیز و ضد عفونی کردن دستشویی ها وجود ندارد.
در بند ؛بیمارها و بیماریهای زیادی هست و درمانگاه زندان نیز بسیار محدود و با امکانات حداقلی اداره میشود. زندانی ها با هر حدی از بیماری وقتی به درمانگاه مراجعه میکنند تنها یک قرص معمولی دریافت میکنند.
دربند موسوم به فرهنگی ازتحویل کتاب و مجلاتی که از سوی خانواده ها ارسال میشود جلوگیری میکنند زندانی ها نه طبق قانون بلکه بنا بر سلیقه مسؤولان زندان و با فواصل زمانی بسیار طولانی از ملاقات حضوری برخوردار میشوند در سایر اوقات باید از ملاقات کابینی استفاده کنند. این ملاقاتها هم در سالنی فاقد امکانات نظیر کولر ، تهویه و صندلی است . همین موضوع شرایط را بسیار سخت و توأم با عصبیت میسازد. گوشی هایی که درهمین ملاقاتها استفاده میشوند همه خراب و از کار افتاده هستند و دو طرف به جای حرف زدن لب خوانی میکنند و صحبتهای همدیگر را حدس میزنند .
تا کنون در همین مورد نامه های اعتراضی بسیاری به بالاترین مقامات قضایی ایران نوشته شده اما بی اثر بوده است . ما امضا کنندگان این نامه از مجامع بین المللی ؛ نهادهای حقوق بشری ونیز آقای احمد شهید تقاضای رسیدگی فوری به وضعیت این زندان و شرایط عزیزان در بندمان هستیم کسانی که تنها به جرم عقیده و نظرشان متحمل حبسهای طولانی شده اند.
تعدادی از همین زندانیان از شهرهای دیگر ایران به این زندان تبعید شده اند و به هیچ وجه قادر به تحمل این وضعیت آب و هوایی نیستند.
ما مصرانه خواهان پیگیری این شرایط و جلوگیری از نقض آشکار حقوق بشر و تلاش برای جلوگیری از وقوع یک فاجعه انسانی در زندان کارون اهواز هستیم .

تشرفنا بزيارتكم ونتمنى دائما أن ننول رضاكم.

إملأ الحقول أدناه بالمعلومات المناسبة أو إضغط على إحدى الأيقونات لتسجيل الدخول:

شعار ووردبريس.كوم

أنت تعلق بإستخدام حساب WordPress.com. تسجيل خروج   /  تغيير )

Facebook photo

أنت تعلق بإستخدام حساب Facebook. تسجيل خروج   /  تغيير )

Connecting to %s

موقع ويب تم إنشاؤه بواسطة ووردبريس.كوم. قالب: Baskerville 2 بواسطة Anders Noren.

أعلى ↑

%d مدونون معجبون بهذه: