نکته های ظریف در سخنان وزیر امورخارجه ایران/ حامد کنانی

hamedalkenaniوزیر امور خارجه ایران آقای محمد جواد ظریف در مصاحبه ای با هفته نامه آسمان چاپ تهران  ضمن وارونه سازی حقایق وواقعیات بحران کنونی سوریه نه تنها از همکاری های امنیتی ایران وتبادل اطلاعات با امریکا در رابطه با کشورهای اسلامی و خصوصا عربی پرده برداشت  بلکه از روابط  شبه مستقیم ونامه نگاری های  کشورش با امریکا نیز سخن گفت.

وزیر امور خارجه ایران در این مصاحبه با سرپوش گذاشتن بر جنایتهای دیکتاتور سوریه وپنهان کردن نقش وحمایتهای بی حد وحساب نظامی و مالی وتسلیحاتی و سیاسی ایران و دست نشاندگانش نظیر حکومت نوری المالکی در عراق وحزب الله در لبنان  سعی کرد که از ایران یک چهره میانه رو وبی طرف در درگیری سوریه نشان دهد.

ظریف بدون توجه به نظر آیت الله علی خامنه ای در مورد محکومیت کاربری سلاح شیمیایی بر علیه مردم بی دفاع از هرکس وجهتی که باشد و بر خلاف سخنان اخیر اکبر هاشمی رفسنجانی که رژیم بشار اسد را مستقیما مسئول کاربری سلاح شیمیایی کرد و گفت: “مردم سوریه از طرف حکومت خودشان مورد حمله شیمیایی واقع شده‌اند و حالا هم باید منتظر حمله خارجی‌ها باشند”،ضمن غلب حقایق و مبرا کردن  نظام بشار اسد از حملات شیمیایی روز 21 اگوست 2013  وبر خلاف نظر کارشناسانه بیشتر کارشناسان نظامی که معتقدند؛ نگهداری و حمل و کاربری هرگونه سلاح شیمیایی فقط از عهده  یک ارتش نظامی بر می آید ،گروهای معترض سوری را به کاربری این سلاح کشتار جمعی متهم کرد او از یاد داشتی صحبت کرد که نه ماه پیش طرف ایرانی برای امریکا فرستاده بود در این رابطه چنین گفت:

“در همان یادداشت گوشزد کردیم که ممکن است گروه‌های افراطی از این عوامل شیمیایی استفاده کنند.”

نکته دوم در مصاحبه آقای ظریف انتقاد از رهبری امریکاست انتقادی که مصداق ضرب المثل فارسی  “از کوزه همان برون تراود که در اوست” می باشد او رهبران امریکا را به داشتن یک اشکال مضمن متهم می کند ومی گوید:

“متأسفانه رهبران آمریکا یک مشکل مهم دارند. آنها به جای اینکه رهبری کنند دنباله‌رو جریانات سیاسی و برخی گروه‌های فشار می‌شوند.”

آقای ظریف با گرفتن قیافه یک وزیر دموکرات منتخب و مافوق مدرن می گوید: “ما داریم تلاش می‌کنیم تا به آمریکا بگوییم که وقتی دولت از مردمش رأی‌ می‌گیرد تا کشور را رهبری کند نباید دنباله‌روی برخی گروه‌ها باشد.”

سپس با تحمیل بخشی از خطاها به بشار اسد و تظاهر به بی طرفی می گوید: “ما معتقدیم که اشتباهات بزرگی که توسط حاکمیت در سوریه اتفاق افتاده است متأسفانه زمینه را برای سوءاستفاده فراهم کرده است. ولی نباید فراموش کنیم که از این شرایط سوءاستفاده می‌شود. اقداماتی که در دو سال گذشته در اپوزیسیون سوریه اتفاق افتاده است اولاً از جانب یک گروه دموکرات آزادیخواه صورت نگرفته است. دوماً از طرف گروه‌های تکفیری صورت گرفته که به دنبال درگیری، خشونت و فرقه‌گرایی هستند. این گروه‌ها اقلیتی هستند که متأسفانه صدای بلندی دارند.”

اما نکته جالب و قابل تمعنی که وزیر امور خارجه آقای روحانی بطور ناخود آگاه بر زبان آورد تاکید او بر کم اطلاعی امریکایی ها و سادگی به تله انداختن انهاست که دقیقا سخن از تجربه کاری(تله ای) است که ایران چه در افغانستان و چه در عراق عملا انجام داده و از صحت وسقم آن کاملا مطلع است وهم اکنون آقای ظریف با این سخنان عوام فریبانه خود می خواهد برای بار سوم این تله را در سوریه بکار برد ،او می گوید:

“برخی فکر می‌کنند آمریکایی‌ها همه چیز را می‌دانند. در صورتی که هم در افغانستان و هم در عراق مشاهده کردیم که اتفاقاً آمریکایی‌ها خیلی از شرایط واقعی اطلاع ندارند و خیلی راحت به تله می‌افتند”.

لینک این مصاحبه بر روی وبسایت بی بی سی:

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2013/08/130831_l12_iran_syria_war_zarif_un_usa.shtml

تشرفنا بزيارتكم ونتمنى دائما أن ننول رضاكم.

إملأ الحقول أدناه بالمعلومات المناسبة أو إضغط على إحدى الأيقونات لتسجيل الدخول:

شعار ووردبريس.كوم

أنت تعلق بإستخدام حساب WordPress.com. تسجيل خروج   /  تغيير )

Facebook photo

أنت تعلق بإستخدام حساب Facebook. تسجيل خروج   /  تغيير )

Connecting to %s

موقع ويب تم إنشاؤه بواسطة ووردبريس.كوم. قالب: Baskerville 2 بواسطة Anders Noren.

أعلى ↑

%d مدونون معجبون بهذه: